Budžetski deficit 48,56 milijardi dinara

Bez autora
May 15 2012

Budžetski deficit Srbije u prvom tromesečju ove godine bio je 48,6 milijardi dinara, pošto su prihodi bili 161,9 milijardi, a rashodi budžeta 210,5 milijardi dinara. Prema dogovoru sa MMF-om, budžetski deficit na kraju prvog tromesečja trebalo je da bude 26 milijardi dinara. U martu je ostvaren deficit od 11,3 milijardi dinara, pri čemu su rashodi bili 75,7 milijardi, a prihodi 64,3 milijarde dinara.Značajno je veće ostvarenje prihoda u odnosu na februar posledica je više faktora.

Budžetski deficit 48,56 milijardi dinaraBudžetski deficit Srbije u prvom tromesečju ove godine bio je 48,6 milijardi dinara, pošto su prihodi bili 161,9 milijardi, a rashodi budžeta 210,5 milijardi dinara, objavilo je Ministarstvo finansija.

Prema dogovoru sa MMF-om, budžetski deficit na kraju prvog tromesečja trebalo je da bude 26 milijardi dinara.

U martu je ostvaren deficit od 11,3 milijardi dinara, pri čemu su rashodi bili 75,7 milijardi, a prihodi 64,3 milijarde dinara.

Kako je se navodi u saopštenju resornog ministarstva, značajno veće ostvarenje prihoda u odnosu na februar posledica je više faktora. Deo prihoda je praktično prenet iz februara, s obzirom na loše vremenske uslove i redukcije struje u tom mesecu, kada je značajan deo privrede obustavio ili obavljao aktivnosti u izuzetno teškim uslovima. To se najviše odnosi na uvozne dažbine, odnosno carine i PDV na uvoznu robu, kao i na neporeske prihode. Drugi razlog značajnog skoka prihoda je uplata poreza na dobit preduzeća po konačnom obračunu za 2011.

Prihod od akciza iznosio je 8,3 milijardi, s tim da je deo akciza prikupljenih u martu uplaćen u aprilu i evidentiraće se kao deo aprilskih prihoda. Visoka naplata neporeskih prihoda u najvećoj meri je rezultat uplate dela dobiti “Telekoma” u iznosu od tri milijarde dinara.

Rashodi budžeta u martu 2012. gpdine izvršeni su u iznosu 75,7 milijardi dinara. Najveće stavke predstavljaju isplata plata zaposlenima i transferi organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja (PIO fond, RŽO, Nacionalna služba za zapošljavanje), čiji se najveći deo odnosi na penzije. U martu je najveće odstupanje zabeleženo kod otplate kamata i subvencija, navodi se u saopštenju.

Što se tiče kamata, ističe se da se u martu i aprilu se otplaćuje dug međunarodnim institucijama, pa je i otplata kamata viša nego u ostalim mesecima.

Rastu subvencija u odnosu na februar doprineo je početak isplate, kako poljoprivrednih sezonskih subvencija, tako i subvencija JP “Putevi Srbije”. Ostale kategorije rashoda izvršavaju se uobičajenom dinamikom, s tim da je primetan blagi rast kapitalnih rashoda.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik